Łatwiej o Mieszkanie dla Młodych w Krakowie

Lokale w programie Mieszkanie dla Młodych można już kupować w Krakowie nie tylko od deweloperów, ale również na rynku wtórnym. Od 1 września zwiększyły się również dopłaty w programie MdM i stał się on bardziej prorodzinny.

MdM na rynku wtórnym

Wprowadzone od września zmiany są efektem wielomiesięcznej debaty, w której wzięła udział strona społeczna, eksperci i oczywiście przedstawiciele deweleperów, którzy naciskali, by nie wprowadzać zmian, które mogłyby ograniczyć ich zyski. Na szczęście nie udało im się przeforsować swojej wersji ustawy i możemy już kupować mieszkania dla młodych z dopłatą na rynku wtórnym.

Metraż mieszkań jest nadal ograniczony, przede wszystkim dlatego, żeby ograniczyć dopłaty do dużych i drogich mieszkań i domów. Mieszkania nie mogą być większe niż 75 m kw, a domy mogą osiągać maksymalnie 100 m kw powierzchni. Jeśli jednak o dopłatę starają się rodziny z trojgiem dzieci wartości te są większe w obu przypadkach o 10 m kw.

Dopłata na Mieszkanie dla młodych mniejsza na rynku wtórnym

Limity cenowe, które wyznaczane są raz na pół roku przez wojewodów (mogą to robić maksymalnie raz na kwartał), nadal będą określane na tych samych zasadach. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku wyboru mieszkania lub domu na rynku wtórnym, dopłata będzie niższa. Sięgnie 90% stawki dla osób, które wybrały lokal na rynku pierwotnym.

Łatwiej też jest uzyskać zdolność kredytową, bo pożyczkę hipoteczną można zaciągnąć z obcą (z punktu widzenia prawa) osobą, a nie tylko z najbliższą rodziną. Należy jednak pamiętać, że limit wiekowy pozostaje bez zmian i przynajmniej jeden z kredytobiorców musi mieć maksymalnie 35 lat.

Większe dopłaty dla dużych rodzin

Program Mieszkanie dla Młodych był początkowo wręcz wyszydzany, bo miał być prorodzinny, a zdecydowaną większość beneficjentów stanowiły rodziny bezdzietne i osoby samotne. Teraz będzie jednak rzeczywiście wspierał rodziny. Wprawdzie nadal o dopłatę w ramach MdM nie mogą starać się osoby, które wcześniej miały mieszkanie, bądź dom, albo nawet miały prawa do zamieszkania lokalu (np. mieszkania komunalne), ale osoby wychowujące co najmniej troje dzieci są spod tego paragrafu wyłączone.

Rodziny wielodzietne mają też szansę na większe dopłaty. Dostaną aż 30 proc. dopłaty do tzw. wartości odtworzeniowej. W przypadku dwójki dzieci dopłaty wynoszą 20 proc., gdy dziecko jest jedno – 15 proc., a bezdzietni dostają tylko 10 proc. dopłaty. Wszyscy mogą jeszcze liczyć na dodatkowe 5 proc. gdy w ich rodzinie urodzi się trzecie lub kolejne dziecko.

Banki udzielające kredytów hipotecznych w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”:

 1. PKO Bank Polski S.A.
 2. Bank Pekao S.A.
 3. Getin Noble Bank S.A.
 4. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
 5. Alior Bank S.A.
 6. SGB – Bank S.A.
 7. Bank Ochrony Środowiska S.A.
 8. Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
 9. Bank Millennium S.A.
 10. Euro Bank S.A.
 11. Deutsche Bank Polska S.A.
 12. Bank Zachodni WBK S.A.
 13. Raiffeisen Bank Polska S.A.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>