Mieszkanie komunalne w Krakowie

Mimo budowy nowych mieszkań komunalnych, w Krakowie wciąż niełatwo je dostać. I coraz trudniej wykupić – bo najemcą trzeba być minimum 10 lat. W praktyce mieszkanie można wykupić po kilkunastu latach. Za to z 90-procentową bonifikatą.

Gminy mają bardzo podobne kryteria przydzielania praw do korzystania z mieszkań komunalnych praktycznie w całym kraju. Wszędzie liczy się przede wszystkim wysokość zarobków, ale także aktualne warunki mieszkaniowe oraz inne wytyczne. Współczynnik wynagrodzenia wyznacza się w porównaniu do najniższej emerytury. Np. w Gdańsku można mieć dochody na poziomie do 200 proc. najniższej emerytury dla jednej osoby i 150 proc. na osobę dla rodziny. W Krakowie zarobki muszą być jednak jeszcze niższe: 150 proc. dla singla i 100 proc. dla rodziny. Mimo tak restrykcyjnych wytycznych, mieszkań komunalnych wciąż brakuje.

Chcielibyśmy zrealizować kolejne osiedla, ponieważ mamy wtedy gwarancję jakości mieszkań, a realizacja budynków mieszkalnych na gruntach własnych gminy jest najtańszą formą pozyskiwania lokali mieszkalnych – podkreśla prezydent miasta Jacek Majchrowski.

Czynsz i wykup mieszkania komunalnego w Krakowie

Czynsz w mieszkaniach komunalnych wynosi obecnie od 1,50 zł za m kw. dla wychowanków domów dziecka, przez 7,87 zł za m kw dla osób uprawnionych do otrzymania lokalu zamiennego (czyli np. mieszkańców budynków przeznaczonych do rozbiórki). Najwięcej płacą osoby objęte programem zamiany lokali.

Mieszkanie komunalne można też wykupić. Rada Miasta Krakowa zdecydowała, że wnioski o wykup można składać do końca 2015 roku. Pozostawiono również furtkę dla rodzin najemców, wprost stwierdzając w uchwale, że w przypadku śmierci głównego najemcy, lokal będzie mogła wykupić żona lub jego dzieci.

Obecnie sprzedawane są mieszkania zbudowane przed 31 grudnia 1998 roku. Kilkunastoletnie lokale można nabywać za to z dużą, bo wynoszącą aż 90 proc. bonifikatą. Aby wykupić mieszkanie komunalne trzeba też spełnić inne warunki: najemcą konkretnego lokalu należy być minimum 10 lat, ponadto nie można posiadać innego mieszkania lub domu nie tylko w Krakowie, ale i całym województwie małopolskim.

Dziedziczenie mieszkania komunalnego

Prawa do najmu mieszkania komunalnego podlegają dziedziczeniu, co wskazuje art. 691 kodeksu cywilnego. Po śmierci dotychczasowego najemcy, jego obowiązki czynszowe przejmuje małżonek, który był współnajemcą. Następne w kolejce są dzieci najemcy, małżonka lub małżonek, a potem osoby, którym musiał płacić alimenty. Ostatni na liście są konkubenci, zamieszkujący mieszkanie komunalne do śmierci partnera.

1 komentarz

  • Natsume

    O tyle dobrze że mieszkania komunalne można dziedziczyć…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>