Nowe limity cenowe dla Krakowa

Limity cenowe dopłat na „Mieszkanie dla młodych” zostały w Krakowie podniesione, choć nieznacznie. Pozwoli to jednak na zakwalifikowanie do oferty objętej rządowym programem dopłat większej liczby mieszkań.

Te limity są już nieaktualne. Zobacz nowe limity.

Zmiany były nieznaczne, ale korzystne dla szukających mieszkań z dopłatą. Od początku II kwartału 2014 roku limity cen kwalifikujących lokale mieszkalne do programu dopłat „Mieszkanie dla młodych” wzrosły w Krakowie o 2,44 proc. Podobny wzrost zanotowaliśmy w przypadku gmin graniczących z Krakowem oraz w pozostałej części województwa.

W efekcie limit dla Krakowa wynosi 5.013,80 zł i jest to czwarty najwyższy pułap w Polsce po Warszawie, Poznaniu i Gdańsku. W gminach przylegających do Krakowa z dopłatą kupować można mieszkania kosztujące do 4.679,40 zł za m kw. W tym przypadku okolice Krakowa wygrywają limitem nawet z gminami sąsiadującymi z Warszawą. Limit dla pozostałej części województwa małopolskiego to 4.345 zł za m kw. i tylko województwo pomorskie może pochwalić się wyższym.

Limity dopłat wzrosły niemal w każdym regionie Polski. I działa to pozytywnie dla rynku w przeciwieństwie do – nawet minimalnych – obniżek, które sprawiły, że część osób musiała nie tylko podejmować negocjacje z deweloperami, ale nawet rezygnować z podpisanych już umów.

Dlatego większość wojewodów podjęło decyzję, że ustalone od 1 kwietnia limity nie będą aktualizowane po kwartale. Mają obowiązywać przez pół roku. Jest też tak w województwie pomorskim, ale tam nie zmieniono cen po pierwszym kwartale. Będą aktualizowane za trzy miesiące, a potem za kolejne pół roku.

Dzięki podniesionym limitom w części dzielnic Krakowa można kupić mieszkanie spokojnie mieszcząc się w wytycznych. Jest tak choćby w dzielnicy Bieżanów-Prokocim, gdzie średnia cena ofertowa nowego mieszkania to 4.474 zł za m kw. Nieruchomości spełniające warunki dopłat są też m.in. w Mistrzejowicach i Nowej Hucie.

3 komentarzy

  • AliAs99

    Może i 2 procent ale zawsze to dostępnych mieszkań będzie już trochę więcej.

  • Raasp

    Świetnie, może w końcu będzie nas stać na mieszkanie.. Mieszkania dla młodych ludzi to w tych czasach taki kłopot, brak mi słów…

  • MasterOfThinking

    czy ktoś widział w Krakowie mieszkanie tańsze niż 6000zł/m. Znowu jest jakiś rządowy wałek w tym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>