Limity cenowe dla Krakowa i nie tylko

Limit cenowy Mieszkania dla młodych w Krakowie wynosi 4.894,45 zł. Średnia cena transakcyjna w mieście sięgnęła ostatnio jednak 6,1 tys. zł za metr, co oznacza, że mieszkanie z dopłatą dostać niełatwo. Nie jest to jednak niemożliwe.

Limity cenowe wyznaczane są co kwartał przez wojewodów. Są odrębne dla każdego z 15 województw i określają maksymalną cenę metra kwadratowego mieszkania, jakie może zostać objęte dopłatą. Wynikają z tzw. średniej ceny odtworzeniowej jednego metra kwadratowego w budynkach mieszkalnych.

Siłą rzeczy, limity są wyższe w największych miastach regionu, w których budowanie mieszkań jest najdroższe nie tylko ze względu na koszty pracy, ale też ceny materiałów i gruntów. Ceny w największych miastach sprawiają też, że właśnie w stolicach województwa najczęściej najtrudniej o „Mieszkanie dla młodych” z dopłatą. Dlatego niełatwo kupić tańsze mieszkanie w Katowicach, Warszawie, Wrocławiu czy Poznaniu. Nawet mniejsze ośrodki, jak Toruń, Białystok i Lublin nie mają procentowo zbyt wielu ofert. Ale są i wyjątki, do których z pewnością zaliczyć można Gdańsk, w którym około połowa mieszkań (podobnie jak w Gdyni) mieści się w limicie dopłat.

W Krakowie limit cenowy wynosi 4894,45 zł, dla gmin przylegających do miasta to 4568,03 zł, a dla pozostałych gmin małopolski 4241,60 zł. Według analiz Home Broker w styczniu 2014 roku średnia transakcyjna cena metra mieszkania wynosiła w mieście w listopadzie ok. 6,1 tys. zł. Z kolei periodyk Rynek Pierwotny wyliczył, że do programu w samym Krakowie w grudniu 2013 roku kwalifikowało się 131 mieszkań o metrażu do 75 mkw. i 195 o powierzchni do 85 m kw. Oczywiście ta ilość będzie rosła wraz z powiększającą się ofertą deweloperów, którzy są zachwyceni jak efektownie program się zaczął. Już w lutym mieszkań było ponad 600!

W niektórych dzielnicach limit jest nawet wyższy od średniej wszystkich transakcji. Jest tak m.in. w dzielnicy Bieżanów-Prokocim, gdzie mieszkanie w ofercie kosztuje średnio 4.474 zł za m kw., czyli o ponad 8% mniej niż limit. Warto poszukać również w Mistrzejowicach i Nowej Hucie, gdzie ceny ofertowe są minimalnie wyższe od obowiązującego limitu. Należy przy tym pamiętać, że wystarczy dostać 8% upustu, by dzięki dopłacie zamieszkać w Mistrzejowicach, albo po prostu znaleźć mieszkanie zaniżające średnią. W Nowej Hucie różnica jest niewiele większa – wynosi nieco ponad 12%.

Limity co kwartał muszą być aktualizowane przez wojewodów. Trudno jednak, by były obniżane – chyba, że czeka nas krach na rynku nieruchomości, a na razie się na to nie zanosi. Ale nie ma się co załamywać – wciąż bez większego kłopotu mieszkania można kupić w największych miastach wielu regionów: nie tylko w Krakowie, ale i w Trójmieście, Łodzi, Zielonej Górze czy Gorzowie Wielkopolskim.

Zobacz jakie są aktualne limity cen w Krakowie.

3 komentarzy

  • Mareczek

    Przeginki nie ma. Praktycznie w każdym mieście limity cenowe mdm są takie, że przeciętnych mieszkań się nie kupi z dopłatą – tylko te oddalone od centrum i to znacznie. Jak dla mnie to już na pierwszy rzut oka jakieś 20 mieszkań „może być” – biorąc pod uwagę lokalizację, czas dojazdu do pracy, okoliczne osiedla i plany rozwoju. Poza tym to w końcu „mieszkanie dla młodych”, więc teoretycznie czeka nas rozwój :)

  • Franz

    Ostatnio jakiś deweloper obliczył, że na same dojazdy jak jest 15-20 km do centrum, traci się w ciągu życia 70 tys. zł. A jeszcze dodaj do tego stracony czas, czyli jakieś 2 godziny dziennie i wyjdzie pewnie co najmniej drugie tyle. Warto się więc zastanowić czy nie lepiej zapłacić więcej i nie mieszkać w porządnej dzielnicy. I się nie męczyć.

  • nusia

    Ale to są stare limity, tak? Bo wyszły nowe na drugi kwartał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>