Mieszkanie dla Młodych tylko na rynku pierwotnym

Deweloperzy już zacierają ręce, bo w programie „Mieszkanie dla młodych” można uczestniczyć korzystając wyłącznie z ofert na rynku pierwotnym. Podczas prac nad ustawą proponowano, by program rozszerzyć także na rynek wtórny, ale nie zgodzili się na to senatorowie.

Od 1 stycznia 2014 roku program dopłat „Mieszkanie dla młodych” obejmuje więc tylko rynek pierwotny. Rządowa pomoc uruchamiana jest wyłącznie podczas zakupów nowych mieszkań od deweloperów. O zmianę tego zapisu walczyli przede wszystkim lobbyści i przedstawiciele pośredników nieruchomości, ale reprezentowani przez sejmową mniejszość niewiele mogli wskórać. Ostatecznie 17 października 2013 roku Senat odrzucił wszelkie poprawki wniesione do projektu ustawy.

Warunki dopłat na Mieszkanie dla młodych

Program dopłat obowiązywać będzie więc do 2018 roku. W tym czasie pomocą objęte zostaną wyłącznie kupione na kredyt nowe mieszkania. Każde z nich musi spełnić kilka warunków – wszystkie opisaliśmy dokładnie w tekście Warunki dopłat programu MdM. Najważniejsze z nich to limity cenowe, w jakich musi zmieścić się cena metra nieruchomości. Ważny jest również wiek potencjalnych beneficjentów, którzy muszą mieć maksymalnie 35 lat (w przypadku małżeństw, dotyczy to min. jednego małżonka). Nie można też być posiadaczem innego mieszkania, ani w momencie składania wniosku, ani w przeszłości.

Wysokość dopłat jest zróżnicowana

 1. Najmniej, bo 10% wartości odtworzeniowej kupowanej nieruchomości dostaną osoby samotne, nie posiadające dzieci oraz rodziny – także bezdzietne. Pamiętać należy, że dopłata liczona jest maksymalnie do 50 m kw. mieszkania lub domu.
 2. 15% czeka na rodziny, a także osoby samotne, które mają co najmniej jedno dziecko.
 3. Dodatkowe 5% dopłaty otrzymają wszyscy, którzy w ciągu 5 lat od podpisania umowy na zakup mieszkania z dopłatą, doczekają się kolejnego potomka.

Dozwolony metraż mieszkania

Ważnym limitem jest również powierzchnia kupowanego mieszkania lub domu. Ona także nie może przekroczyć wytycznych, określonych w ustawie. Dla mieszkania jest to 75 m kw. Wyjątek stanowią rodziny wielodzietne, czyli wychowujące co najmniej troje dzieci. Dla domu limit to 100 m kw. oraz 110 m kw. dla rodzin wielodzietnych.

3 komentarzy

 • Fikuśny Krakusek

  Ja wbrew wszelkim narzekaczom i krytykantom popieram ten pomysł. Młodzi zasługują na nowe i tanie mieszkanie, a nie od początku nastawienie na używane samochody, używane ubrania i używane mieszkania z rynku wtórnego. To rozliniwia i przyzwyczaja do bylejakości, a potem się już nie da tego wyplenić.

  • annaliza

   Ale mogli by dać chociaż opcję kupna mieszkania na rynku wtórnym. Kto by chciał sobie kupić nowe ten by kupił. A tak ignoruje się dużą część dostępnych mieszkań.

 • rozbawiony

  No to pojechałeś, stary :) Sęk w tym, że chodzi o to, że kredyt i tak Cię przyzwyczai do używanych samochodów i td. Więc jak kupujesz mieszkanie dla młodych to zakładam, że milionerem nie jesteś. Mieszkamy w Polsce, zobacz choćby na Kraków. Kogo stać na mieszkanie za gotówkę? Niewielu „wybrańców”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>