Warunki dopłat programu Mieszkanie dla młodych

Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać dopłatę w programie „Mieszkanie dla młodych”? Sprawdź wytyczne dla mieszkań oraz beneficjentów oraz zobacz jakie dopłaty i kiedy można otrzymać.

1. Program skierowany jest wyłącznie do osób, które kupują pierwsze mieszkanie w życiu. Chodzi nie tylko o własność, ale też współwłasność czy prawo do użytkowania lokalu komunalnego, spółdzielczego lub innego.

2. Ramy czasowe: program obowiązuje od 1 stycznia 2014 roku, do końca 2018 roku. Jeśli suma przeznaczona na dopłaty nie zostanie wykorzystana, lub posłowie zdecydują się ją zwiększyć, program można przedłużyć na dotychczasowych zasadach.

3. Limit wiekowy: program skierowany jest do osób poniżej 35. roku życia. W przypadku małżeństw min. jeden z małżonków musi spełniać kryterium wiekowe.

4. Stan cywilny: dopłaty na „Mieszkanie dla młodych” otrzymać mogą zarówno rodziny oraz osoby samotnie wychowujące dzieci, a także małżeństwa bezdzietne i osoby samotne.

5. Wysokość dopłat: 10 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania dla osób samotnych oraz rodzin nie wychowujących dzieci. 15 proc. dla rodzin lub osób samotnych z co najmniej jednym dzieckiem. Dodatkowe 5 proc. dla wszystkich, którym w ciągu 5 lat od dopłaty urodzi się kolejne dziecko.

6. Jakie mieszkania: wyłącznie nowe, kupowane od deweloperów.

7. Metraż mieszkań objętych dopłatą: maksymalnie 75 m. kw. lub 85 m. kw. dla rodzin wychowujących co najmniej trójkę dzieci). Dom: 100 m. kw. (110 dla rodzin wielodzietnych). Dopłata liczona jest wyłącznie do 50 m kw. powierzchni.

8. Limity cenowe: co kwartał wyznaczane są przez wojewodów, a cena metra kwadratowego zakupionego lokalu nie może przekroczyć wyznaczonego maksimum.

9. Kiedy dopłatę należy oddać: gdy sprzeda się lub wynajmie mieszkanie przez okres 5 lat od daty otrzymania dopłaty. Oddawać nie trzeba części dopłaty, która wynika z posiadania dzieci, a całej kwoty w przypadku, gdy od razu kupi się mieszkanie większe, by polepszyć swoje warunki lokalowe.

3 komentarzy

 • Liczydło

  Ciekawe jak szanowni posłowie chcą przedłużyć program, skoro wszystko wskazuje na to, że po dwóch-trzech latach wyczerpie się cała kasa na dopłaty? Mieszkanie dla młodych w Krakowie pewnie by się jakieś ostało, gdyby nie to, że pula jest ogólnopolska.

  • Skangur

   Właśnie, a skąd oni w ogóle mają tą całą kasę na dopłaty? Niby dziura budżetowa a jak mają wydać kilka milionów na dopłaty do mieszkań z budżetu to nagle mają te pieniądze.

 • ja

  Właśnie córka kończy studia i zaczęła pracować na własny rachunek, żeby kupić mieszkanie trzeba było polikwidować oszczędności i jeszcze wziąć kredyt na siebie bo córka po 10 miesiącach prowadzenia działalności nie ma zdolności. Oczywiście z dopłaty udzielanej z „Naszych” podatków nie może skorzystać bo gdzie w Krakowie są mieszkania po 5 tysięcy za metr?!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>